Board of Directors

President
Deb Henton
Superintendent
North Branch Area Public Schools

President – Elect
David Law
Superintendent
Anoka-Hennepin School District

Past President
Curt Tryggestad
Executive Director
Perpich Center for Arts Education

Treasurer
Jamie Skjeveland (16-20)
Superintendent
Crosby-Ironton Schools

Region 1
Jeff Elstad (16-19)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
Owatonna Public Schools

Region 2
John Cselovszki (13-19)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
Sleepy Eye Public School

Region 3
John Landgaard (13-19)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
Worthington School District

Region 4
Doug Froke (16-21)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
Detroit Lakes Public Schools

Region 5
Mark Diehl (14-19)
Greater MN Technology Component Group Representative
Director of Information & Tech. Services
Little Falls Community Schools

Lee Westrum (16-20)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
Wadena-Deer Creek Public Schools

Region 6
Janell Bullard (18-19)
Greater MN Special Education Component Group Representative
Director of Special Education
MAWSECO

Ray Queener (18-21)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
Cambridge-Isanti Public Schools

Region 7
Kevin Grover (18-21)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
International Falls Schools

Ms. Rochelle Van Den Heuvel (17-20)
Greater MN Curriculum Component Group Representative
Assistant Superintendent of Teaching & Learning
Grand Rapids School District

Region 8
Suraya Driscoll (18-19)
Greater MN Central Office Component Group Representative
Director of Curriculum
East Grand Forks Public Schools

Bruce Jensen (17-20)
Service Provider Component Group Representative
Executive Director
Northwest Service Cooperative

Christopher Mills (16-19)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
Stephen-Argyle Central Schools

Region 9
Ed Graff (17-20)
Minneapolis Schools Representative
Superintendent
Minneapolis Public Schools

Connie Hayes (15-21)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
NE Metro 916 Intermediate District

Keith Jacobus (18-21)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
South Washington County Schools

Darren Kermes (18-19)
Superintendent Component Group Representative
Superintendent
SouthWest Metro Intermediate District 288

Renae Ouillette (17-20)
Metro Special Education Component Group Representative
Director of Special Services
Lakeville Area Public Schools

Ms. Kimberly Pavlovich (16-20)
Metro Curriculum Component Group Representative
Director of Secondary Curriculum
Anoka-Hennepin School District

Joel VerDuin (17-20)
Metro Technology Component Group Representative
Chief Technology & Information Officer
Anoka-Hennepin School District

John Ward (17-21)
Metro Central Office Component Group Representative
Assistant Superintendent
Mounds View Public Schools

Retiree Representative
Ric Dressen (18-21)

MASA Executive Director
Gary Amoroso

MASA Director of Professional Learning
Mia Urick